Pohádky pro malé i velké

Největší sbírka pohádek na českém internetu.

Nejčtenější pohádky

Nejnovější pohádky

Zaříkávání permoníků

(Grimmové bratři)

V Norimberku žil jeden jménem Paul Creuz, který znal kouzelné zaříkávadlo. Na jedné mýtině postavil nový stoleček, na něj prostřel sněhobílý ubrus, položil dva hrníčky mléka, dále dvě mističky medu, dva talířky a nožíky. Potom popadl černou slepici a nad pánví ji roztrhnul, aby všechna její krev do jídla vykapala. Potom jeden kousek z hotového jídla k východu a druhý k západu hodil a zaklínání počalo.

Když se to bylo vše stalo, tu zaříkávač za jeden zelený strom běžel a odtud se díval, jak ze země vystoupili dva permoníci, ke stolku zasedli a vdechujíc vůni drahocenného kuřidla, které byli po ruce měli, vše snědli.

Nyní jim mohl zaříkávač otázky pokládat, na které oni odpovídali. Když takto byl často konal, získala k němu ta stvoření takovou důvěru, že jej také do jeho domu přišla navštívit. Když je však podle jejich představ neuhostil, tu se buď vůbec neobjevila nebo záhy zase zmizela.

Taky se mu jednou podařilo přivolat samotného krále permoníků; ten se objevil v rudě šarlatovém kabátku, pod kterým měl knihu. Tu pak na stůl hodil a zaklínači dovolil, že tak mnoho a tak dlouho, jak si bude přát, číst si v ní může.

Moudrostí a tajemstvím získanými četbou té knihy se onen muž velmi pyšnil.