Pohádky pro malé i velké

Největší sbírka pohádek na českém internetu.

Nejčtenější pohádky

Nejnovější pohádky

Zahrada na podzim

(autor neznámý)

Byl podzimní večer. V celém městě svítila světla, svítily hvězdy na nebi.

Ale ze všeho nejvíce svítilo divadlo, a to proto, že večer se hrálo představení pro děti.

Hlavním vchodem, který také zářil a svítil, se už hrnuly děti ..... bylo jich jako mravenců a všechny šly do divadelního sálu, sedly si na červená plyšová křesla, a každé mělo svoje číslo. Pak se dívaly na oponu, která byla krásně pomalovaná a osvětlená. Byl na ní hájek, před ním byl sad, ale spíše asi park, protože uprostřed byl vodotrysk a po obou stranách na míse seděli dva pávi. Jeden měl rozevřený ocas a jeden zavřený. Po stranách opony byly dvě lampy se žlutými stínítky a vypadaly jako rozříznutá hruška.

Všechna místa byla již obsazená, jen uprostřed čísla 1, 2, 3, 4, 5 byla prázdná. A to byla právě křesla, kde mělo sedět pět kluků, ale nesedělo. Naopak. Oni seděli doma v košilkách ..... nastydli v lijáku a měli rýmu. Teď sedí u oken a jsou smutní.

?Tak co jsem říkal,? smutně povídá první, ?nemáme štěstí.?

?Tak co jsme říkali,? zaplakali všichni čtyři. ?Divadlo neuvidíme.?

?Trpíme vlastně za mouchu, zdržela nás, až jsme zmokli a nastydli.?

A hvězdy na nebi blikaly, jako by s nimi plakaly, a v dálce žáby kuňkaly. Ba ..... ba ..... ba všem bylo smutno.

?Pst ..... pst,? ozvalo se najednou ze dvora.

?Co to,? kluci koukli dolů, ale v šeru nemohli rozeznat co to je. Něco se tam hýbalo, něco tmavého, velikánského. Hýbá to křídly a uprostřed to má dlouhý krk, který naklání, a říká:

?Pst ..... pst.

Čáp to nebyl, kdepak čáp, čáp není velký jako slon a tohle bylo velké jako slon. Zas to zakývalo krkem a povídalo:

?Dobrý večer, velevážené obecenstvo, dovolte nám, abychom Vám zahráli divadlo, neboť je nám známo, že jste utrpěli křivdu. Že nejste vinni deštěm, který Vás nastydl, nýbrž že Vás zdržela moucha, taková modrá.?

Kluci vyjeveně koukají na tu divnou sloní věc v šeru. A teď vyšel měsíček, vyhoupl se nad stodolou a tiše a lehce plynul jako loďka po tiché vodě. Udělalo se hned jasno jako v divadle, když se začíná hrát Rusalka.