Pohádky pro malé i velké

Největší sbírka pohádek na českém internetu.

Nejčtenější pohádky

Nejnovější pohádky

Vlk a dva sedláci

(Haltrich Joseph)

A tak musel vlk s úhonou a potupou odtáhnout od lišákovy nory , ale domů se mu nechtělo, dokud mu jeho ozdoba, jeho krásný huňatý ocas znovu nenaroste. Vyšel si tedy na lov sám, donutil ho k tomu vlčí nezkrotný hlad, neboť z té svatební hostiny mu v břiše nezůstalo vůbec nic. ?To je pravda,? řekl si: ?úskočný lišák mi obstaral mnohá šťavnatá sousta, ale co, já si i bez něj budu vědět rady, přece jen jsem se od něj naučil mnohé kličky a finty.? Tu uviděl dva sedláky, jak jedou s vozem plným pytlů do mlýna. ?Ha!? pomyslel si vlk: ?To budou ryby, musíš to teď tak narafičit jako tenkrát lišák.?

Postranní cestičkou vůz předběhnul, lehnul si jako mrtvý na silnici a čekal. Když vůz přijel, sedláci uviděli vlka, utáhli si opasky na kalhotách a seskočili z vozu. Jeden z nich byl ale zrovna ten, kterého lišák tenkrát obelhal, a tak na toho druhého kývnul hlavou a očima mu dal znamení, aby si vzal sekeru, on sám popadl postranici z vozu. Šli opatrně k vlkovi, a když se přiblížili, několikrát do něj jemně strčili. ?Jestli je mrtvý,? mysleli si: ?budeme mít neporušenou kožešinu.? Vlk na sobě nedal nic znát a pomyslel si: ?Chtějí se přesvědčit, zda jsem opravdu mrtvý.?

Tu sedlák uviděl, že vlk zamrkal, a tak se nadechl, zvednul sekeru a zasadil vlkovi ránu do hlavy, až vytryskla krev. Vlk okamžitě pochopil, že tohle není žádna legrace, divoce zavyl, vyskočil a pelášil pryč jako zajíc.