Pohádky pro malé i velké

Největší sbírka pohádek na českém internetu.

Nejčtenější pohádky

Nejnovější pohádky

Vlk a člověk podruhé

(Haltrich Joseph)

Vlk se jednou chlubil lišákovi, že je nejsilnější na světě a nikoho se nebojí, ale lišák pravil: ?Já ale znám jednoho, který je silnější než ty, je to člověk.? ?Co?? zařval vlk: ?Tomu rozlámu všechny kosti v těle a pak ho roztrhám, jen až ho někde uvidím!? ?No, já tě mohu k jednomu takovému dovést.? odvětil lišák.

Tak šli a potkali starého muže, byl celý sehnutý a seschlý. ?Tohle je člověk?? zeptal se vlk. ?Ne, tohle už byl člověk!? odvětil lišák. Šli kousek cesty a uviděli dítě, jak si hraje na poli. ?Tohle je člověk?? zeptal se vlk. ?Kdepak, tohle člověk teprve bude!? odvětil lišák. Udělali ještě pár kroků, a tu jim šel z lesa v ústrety lovec. ?Nu, tohle je člověk!? řekl lišák a odplížil se stranou. Vlk byl celý zdivočelý a odhodlaný, šel lovci vstříc a bručel si pod vousy: ?Tak se ti kouknu na zoubek, ptáčku!?

Lovec zůstal klidně stát a vyčkával, až vlk přijde na dostřel, pak zalícil a vystřelil. Vlk se zarazil, náhle ho něco nepříjemně zašimralo na čenichu a z čela mu tekla krev, ale šel dál. Lovec vytáhnul tesák, a když se na něj vlk vrhnul, vrazil mu nůž do boku tak zostra, že vlka rázem přešla k dalšímu potýkání chuť, přežalostně zavyl a pádil pryč.

Lišák se smál, až se za břicho popadal, když vlk přiběhnul. ?Tak kdo je silnější, kmotře?? ?Člověk, to je ďábel!? vykřikl vlk: ?Měl kus zkřiveného dřeva, z kterého se kouřilo a lítaly z něj blesky, pak měl plnou dlaň malých kamínků a ty mi hodil do obličeje, nakonec měl u boku takový dráp a ten mě vrazil do žaludku a to bylo to nejstrašnější. Dalšího člověka už nikdy nechci vidět!?