Pohádky pro malé i velké

Největší sbírka pohádek na českém internetu.

Nejčtenější pohádky

Nejnovější pohádky

Věčně spokojené dítě

(Wolf Johann Wilhelm)

Byli jednou sedlák a selka a ti měli jediné dítě. A jak už to tak chodí, když je dítě jedináček, bylo pěkně rozmazlené. Ale rodiče pro žádnou jeho chybu neměli oči a říkali, že jejich synek je věčně spokojené dítě.

Jednoho dne byla ve vsi svatba, ke které byl také pozván sedlák se selkou, a protože nikam nechodili sami, vzali s sebou i to svoje věčně spokojené dítě. Když bylo po hlavním jídle, přišly na stůl hrušky, ořechy a anýzové sušenky, před každého položili plný talíř. Hosté si nechali chutnat a ženich dal všem dětem, kolik jen chtěly.

Když svatebčané vstali od stolu, aby se dali do tance, přišlo to věčně spokojené dítě k ženichovi a hořce plakalo. Jeho rodiče ihned vyskočili z lavice, aby viděli, co se děje. Ženich se hošíka ptal, co mu chybí, ale on plakal ještě usedavěji a za chvíli plakala i jeho matka a mnoho nechybělo, plakal by i otec. Tu se ženich ptal: ?Máš hlad?? A dítě vztekle zvolalo: ?Ach, nemám! Jsem už sytý!? ?To jsem si myslela, moje dítě je vždy tak spokojené!? plakala matka. Ženich řekl: ?Tak pojď, naplním ti kapsy anýzovým cukrovím.? Ale dítě se rozplakalo ještě usedavěji a vztekle křiklo: ?Ale já mám už obě plné!? ?To jsem si nemyslela,? vzlykla matka: ?naše dítě je tak rádo spokojené, musí mu chybět něco docela jiného.? Ženich řekl: ?Tak jdi domů, vyprázdni si kapsy a přijď, dám ti další cukroví.? Tu dítě křiklo ještě zlostněji: ?Ale já jsem byl doma už třikrát!!? ?Ne, to není ono, naše dítě je tak rádo spokojené, neboť dětská ruka je vždy uspokojitelná, musí mu chybět něco jiného.? vzlykala matka a hořce dále plakala. ?Tak jdi domů a přijď ještě jednou.? řekl ženich, ale dítě zoufale řvalo: ?Než se vrátím, ti ostatní vše snědí.? ?My ti všechno necháme, nebudeme více jíst.? řekl ženich nakonec a tu se dítě šťastně usmálo a běželo pryč.

Jeho matka zvolala: ?To je přece dojemné, jak je naše dítě věčně spokojené.? ?To ví nebe,? řekl jeho otec: ?že druhé takové se na zemi nenajde.?