Pohádky pro malé i velké

Největší sbírka pohádek na českém internetu.

Nejčtenější pohádky

Nejnovější pohádky

Svatá noc

(Grimmové bratři)

Pověrčivé děvče, které chce přivolat svého miláčka ze snů, musí brzičko ráno před Svatým večerem koupit housku a to takovou, která při posledním pečení zezlátla a musí býti rohová.

Pak je nutno té housce seříznout kůrku a tu si uvázat pod pravou ruku a to celý den pečlivě nosit. Večer před spaním, položí vdavekchtivé děvče kůrku pod polštář a říká při tom:

?Ke spánku uléhám

se mnou chléb můj,

přijď, pojez

a buď navždy můj!?

Pak to chodívá tak, že o půlnoci je z takového skrojku ujedeno a z toho se dá ráno poznat, že si tu dívku její miláček opravdu do roka vezme. Je-li ale chleba nedotčený, tak má dívka ku svatbě malou naději.

Jednou se také stalo, že v Lipsku roku 1657 dvě dívky spolu v jedné posteli spaly, jedna z nich si takový skrojek chleba položila pod polštář, ta druhá ne. Tato slyšela v noci křupání a hlodání, velmi se bála a svou družkou třásla, ale ona tak tvrdě spala, že nic nezpozorovala, až ráno se z toho těžkého snu probudila. Když ráno pak ten skrojek obhlížela, byl v něm vyhlodán klín. Tato dívka se brzy nato provdala za vojáka.

Jedna stará žena ze Saalfeldu vyprávěla, že jiné dívky o Svaté noci vezmou nádobu s vodou a určitou malou odměrku a tu vodu pak do jiné nádoby přeměřují.

Udělají toto několikrát za sebou a pozorují, zda při opakovaném měření dostanou více vody jako prve. Z toho usoudí, že následující rok bude jejich majetku přibývat. Shledají-li totéž množství, potom věří, že jejich tok života zůstane poklidný a nedočkají se ani štěstí ani neštěstí. Když ale k posledku naměří méně vody, tu vědí, že jejich zdar a rozkvět vezme za své. Té saalfeldské ženě to prostřední přišlo do ruky.

Jiné dívky o Svaté noci vezmou mísu na hrách a klubko příze, tu mísu pevně ke klubku přivážou tak, aby jim mísa daleko neulétla, tak až šest loktů zdéli. Pak to celé vystrčí z okna a tou mísou na provázku komíhají ze strany na stranu a volají:

?Slyš! Slyš!?

Pak, z které strany uslyší hlásek, z té strany přijde vytoužený ženich.