Pohádky pro malé i velké

Největší sbírka pohádek na českém internetu.

Nejčtenější pohádky

Nejnovější pohádky

Sněhurka a sedm trpaslíků 3

(autor neznámý)

Byli král a královna, měli všeho, nač si vzpomněli. Mnohý člověk jim záviděl, ale do srdce jim neviděl: královští manželé spokojeni nebyli. Chtěli mít děti a neměli, byli by za dítě dali celé království.

Jednou v zimě stála královna u okna a dívala se, jak venku pod zámkem skotačí ve sněhu cizí děti, koulují se a vesele výskají.

?Kéž by jedno z těch dětí bylo naše,? povzdychla si královna a chtěla od okna odejít. Tu zpozorovala u brány ženu, oblečenou v lehké hadříky, mrazem promodralou. Poslala komornou, aby ženu přivedla.

?Odkud jsi?? ptala se jí.

?Zima mě vyhnala z lesů, jdu prosit o trochu jídla a kousek šatstva.?

Královna jí dala velký koš jídla, teplé šaty a střevíce a vyprovodila ji na nádvoří. Tam si teprve všimla krvavých šlépějí ve sněhu, žena byla bosa a nohy měla rozpraskané mrazem.

?Jak jsi mohla jít bosa v takové zimě?? ptala se královna.

?Mám děti a pro děti udělá Člověk všechno, aby neumřely hladem.?

?Já bych za dítě dala život,? povzdechla královna.

?Tos říkat neměla,? pravila žena. ?Brzo se Ti narodí dcerka, bílá jako sníh, s líčky červenými, jako je krev mých šlépějí. A sama jsi to chtěla, za její život dáš svůj vlastní.?

Než se královna mohla zeptat víc, vítr zdvihl sněhový sloup a v jeho víru žena zmizela.

Neuplynul ani rok a královně se narodila dceruška. Byla nad sníh bělejší a tvářičky se jí rděly jasnou krví. Matka ji sotva stačila políbit, zavřela oči a navždy usnula. Tak se králi nadobro pokazila jediná radost, na niž se celý život těšil.

Dívenka rostla a všichni ji měli rádi. Cizí ruce ji převinovaly a kolébaly, cizí hlas jí začal říkat Sněhurka, že se narodila v zimě a měla sněhobílou pleť. Ale nebyly to ruce tvrdé, byly laskavé, nebyl to zlobný hlas, byl to hlas plný lásky. Byly to ruce a hlas hodné chůvy.

V tom království žila krásná kněžna. Nutili krále, aby si ji vzal za ženu. Král poslechl a s tou kněžnou se oženil. Nová královna se mu stavěla do očí, sličnou tváří a medovým hlasem mu učarovala. Netušil, jaká zlá žena se z ní vyklube.

Královna měla jedno tajemství. Ráno, jak vstala, postavila se před zrcadlo a ptala se.