Pohádky pro malé i velké

Největší sbírka pohádek na českém internetu.

Nejčtenější pohádky

Nejnovější pohádky

Rybník Paní Holly

(Grimmové bratři)

V hesenském pohoří Meissner je mnoho věcí, které svými podivnými jmény poukazují na svůj starobylý původ, jako Ďáblův nebozez, Bitevní pole a zvláště Rybník Paní Holly. Rybník leží na okraji jedné bažinaté louky a má toho času jen asi 40 ? 50 stop v průměru, zatímco celá bažina je obehnána zpola zbořenou kamennou hrází a nejednou se stalo, že se do ní probořil jezdec i s koněm.

O Paní Holle si lidé vyprávějí rozličné zkazky, dobré i zlé. Ženy, které k ní přicházejí tak, že skočí do study, požehnává zdravím a plodností, novorozené děti prý pocházejí z její studny a ona je přináší na svět. Zeleninu, ovoce a vše, co roste na neuvěřitelných zahradách, které leží na druhém světě pod vodou, rozděluje a dává těm, které potkává a které shledává dobrými. Holla je velmi pořádná a dbalá na svou domácnost. Když vyklepává své peřiny, chomáčky létají všude kolem a tu u lidí sněží. Líné přadlenky trestá tak, že jim zamaže přeslice, zašmodrchá přízi nebo zapálí len. Ale těm, co pilně předou, naopak věnuje vřeteno, které celou noc samo přede a ráno jsou všechny cívky plné. Lenošivým spáčům stahuje z postele peřiny a pak je nahé ukládá na kamennou dlažbu, zatímco pilným hospodyňkám, které hned za kuropění v čerstvě vydrhnutých vědrech nosí do kuchyně vodu, hází do vědra stříbrný peníz. Paní Holla ráda zve do své studny děti, z těch dobrých pak činí děti štěstěny, ty zlé se na svět vracejí jako skřetí děti. Každý rok Paní Holla objíždí zemi a přináší rolníkům požehnání a úrodu, ale taky někdy lidí vystraší, když táhne v čele svého strašidelného zástupu hlubokým lesem.

Na svém rybníku se prý někdy zjevuje jako krásná bílá paní, jindy je zase neviditelná, někdy se z toho rybníka prý ozývá zvonění a temné hučení.