Pohádky pro malé i velké

Největší sbírka pohádek na českém internetu.

Nejčtenější pohádky

Nejnovější pohádky

Pyšná zámecká slečna

(autor neznámý)

V zámku u Steinen ve Wiesentálu žili v pradávných dobách dva zámečtí pánové. Dcera jednoho z nich se cítila nad vše pozemské povznesena, takže nechtěla chodit do kostela po holé zemi. Nechala si ke kostelu položit prkennou cestu, kterou museli na kostelním nádvoří až k samému Božímu chrámu vždy ještě pokrýt taftem.

Ale ani ona nezůstala ušetřena osudu smrtelníků, jednoho dne byla ze života vyrvána smrtí. Potom, co zemřela a byla s velkou pompou pohřbena, stála rakev druhého rána za hřbitovní zdí a rovněž tak po dva následující dny, ačkoliv ji pokaždé znovu do posvěcené půdy k věčnému spánku uložili.

Naložili tedy rakev na dvoukolák a zapřáhli dva mladé černé býčky, kteří ještě jařmo nikdy nenosili a nechali je běžet, kam chtěli. A zvířata šla rovnou do neschůdného lesa a tam u jednoho pramene zůstala stát. Na tom místě rakev zakopali a ta zůstávala již v zemi.

Ale ta slečna nenalezla přece v hrobě klid a tomu pramenu začali říkat Slečnin pramen.

Při východu slunce přicházela k prameni, aby se umyla a učesala. Ale také kolemjdoucí, kteří se jí zdáli špinaví a neučesaní, silou k prameni přivlekla a tam je drsně škubáním a trháním česala.

Občas se zjevovala u zámečku, jak vypráví pověst a tam si v rybníce prala prádlo.