Pohádky pro malé i velké

Největší sbírka pohádek na českém internetu.

Nejčtenější pohádky

Nejnovější pohádky

Proč pes vrčí na kočku a proč kočka chytá myši

(autor neznámý)

Když se pes ženil, zašel i s nevěstou k lišce, aby jim sepsala svatební smlouvu. V ní stálo černé na bílém, která pole a luka dostala nevěsta darem od své rodiny, aby po nich směl pes ode dneška volně lovit jako po svých. Za svědky si pozvali kocoura a kočku, ti pergamen podepsali. Když pak seděli u svatební hostiny, pili, hodovali, zpívali a vykládali si, pes se ptal:

?Jen to mně dělá hlavu, přátelé, kam tu smlouvu schovat, aby ji někdo neukradl?

?Nejlíp uděláš,? radila mu kočka, ?když ji strčíš do pytle s ovsem a uložíš ji na půdě. Tam ji nikdo nenajde, kdepak.?

?No, to je správný nápad, jaký potřebuji,? povídal pes. Zařídil se podle rady a měl pokoj. Ale za nějaký čas lovil na poli, co jeho ženě připadlo jako věno. V tom se tam objevil jeho švagr a pustil se do něho, co prý tu děláš, švagře, na ty pozemky nemáš žádné právo. Postavili se proti sobě, štěkali na sebe, a když se ne a ne dohodnout, zavolali lišku, ať je rozsoudí.

?Jaképak hádky,? povídala liška psovi. ?Přines mi tu svatební úmluvu, bratranče, a uvidíme, co v ní stojí.?

?Za chvilku jsem s ní zpátky,? povídal pes.

Běžel domů, vylezl na půdu ..... div že se mu nohy nepodlomily. Pytel tu ležel, ale jak vypadal! Vlezly do něj myši, sežraly všecek oves a rozkousaly i pergamen se smlouvou, nic z ní nezůstalo. Pes se vrátil s prázdnou a liška povídala:

?Když je to tak a Ty nemáš na ty pozemky žádné papíry, co se dá dělat? Tvůj švagr je v právu, už tam nesmíš víc vkročit.? To si pes zapamatoval! Od té doby zlostně vrčí na každou kočku a honí ji za to, že mu dala tu osudnou radu; a kočka zase honí a chytá myši, že tu smlouvu sežraly.