Pohádky pro malé i velké

Největší sbírka pohádek na českém internetu.

Nejčtenější pohádky

Nejnovější pohádky

Potrestaný platýz

(Grimmové bratři)

Ryby byly již delší dobu nadmíru nespokojené, protože v jejich říši vládl chaos a nepořádek. Při plavání jedna narážela do druhé a ta druhá do třetí, plavaly si vlevo či vpravo, jak se jim to zrovna hodilo; jednotlivé ryby se mísily mezi hejna nebo se jim stavěly do cesty; když byla některá silnější, tloukla slabší, aby jí uhnula z cesty; inu, dělo se mezi rybami tuze moc bezpráví. ?Kdybychom tak měly krále, ten by jistě do naší podvodní říše zavedl pořádek.? řekly si ryby a domluvily se, že si zvolí krále. A tím králem bude ten, kdo nejrychleji dokáže proplavat vlnami, stejně jako kdyby spěchal někomu na pomoc.

Tak se jednoho dne všechny ryby sešly k závodu. Postavily se u břehu do jednoho šiku, a když dala štika ocasem znamení, závod začal. Jako šíp vystřelila štika, za ní sleď, pak mřínek, okoun, kapr a všechny ostatní ryby. Vyplul také platýz, protože i ten by rád byl králem.

Najednou zepředu zazněl pokřik: ?Sleď je první! Sleď je první!? ?Kdo je první?? zvolal rozhořčeně platýs, který zaostával: ?Kdo je první?? ?Sleď! Sleď!? zněla odpověď. ?Cože, obyčejný sleď?? volal ten závistivec: ?Obyčejný sleď??

Platýz samým znechucením tak křivil svoji rybí tlamu, až mu za trest zůstala nakřivo až dodnes.