Pohádky pro malé i velké

Největší sbírka pohádek na českém internetu.

Nejčtenější pohádky

Nejnovější pohádky

Podvržené dítě

(Grimmové bratři)

Byla jednou jedna matička a té skřítkové odnesli z kolébky dítě a položili jí tam skřeta s obrovskou hlavou a nehybnýma očima. Tohle dítě nechtělo nic jíst a pít a bylo celé takové podivné. Matička se tím velmi trápila, až jí jedna moudrá žena ze sousedství poradila, aby to podvržené dítě zanesla do kuchyně a posadila na pec. Pak má vzít dvě vaječné skořápky, nabrat do nich vodu a postavit na plotnu. Jakmile se voda bude vařit, skřet se začne smát a to, jak ví každé malé dítě, skřetům vůbec nesvědčí; lidé říkají, že skřet, který se směje, si koleduje o zubatou.

Jak matičce poradili, tak udělala; dobrá rada byla vždycky nad zlato! Když nabrala vodu do vaječných skořápek a postavila je na plotnu, tu se ta obluda dala do mluvení a smíchu: ?Jsem starší než slunce a měsíc dohromady, ale něco tak směšného jsem ještě neviděl!?

A smál se, až se za břicho popadal, tak hlasitě, až to uslyšeli i skřítkové, velmi se polekali a přispěchali ve velkém houfu. Přinesli s sebou ukradené lidské dítě, posadili ho na pec a to podvržené si kvapem odnesli.