Pohádky pro malé i velké

Největší sbírka pohádek na českém internetu.

Nejčtenější pohádky

Nejnovější pohádky

Obři a skleněná hora

(autor neznámý)

Byl jeden pastýř a ten si jedenkrát umínil, že se vydá do světa. Tak šel do cizích zemí, až přišel do velikého města. Kdybych tu našel službu, povídal si, tak bych tady zůstal. Náhodou potkal královského pastýře a ten mu nabídl, ať jde k němu pást ovce.

?Rád k Vám půjdu,? povídal ovčák, ?ale chtěl bych každý den třikrát jíst maso.?

Královský pastýř mu to slíbil. První den nechal nového ovčáka odpočívat. Na druhý den mu dal velké stádo ovcí a šel s ním, aby mu ukázal pastvisko. Přihnal je pod jeden velký starý les a řekl mu:

?Na té planině, kam dohlédneš, tam všude smíš pást. Jen do lesa raději stádo nikdy nevoď. Jestli tam ovce zaženeš, to Ti říkám, ani ovce, ani Ty už z lesa nevyjdete.?

?A proč?? divil se pastýř.

?Tam žijí tři velikánští obři, co sahají hlavami až do větví nejvyšších stromů. Ti zabijí každého, kdo do lesa vstoupí. Ani královské vojsko si s nimi nemůže poradit, žádná zbraň na ně neplatí.?

Příštího dne už hnal mladý pastýř ovce sám. Ale jak viděl v lese tu krásnou trávu, přišlo mu líto, že tam roste ladem. Zahnal stádo na kraj lesa, ovce se pěkně napásly, a obra žádného nezahlédl. Když přihnal zpátky domů, královský pastýř mu povídal:

?Žes Ty pásl v lese? Kde jinde by se ovce tak napásly??

Ale ovčák zapíral, že ne. A každý den se pouštěl s ovcemi do lesa hlouběji a hlouběji, ale po obrech ani zdání. Až jednou přihnal pod starý silný dub. Na tom byla odseknutá kůra a tam četl nápis: