Pohádky pro malé i velké

Největší sbírka pohádek na českém internetu.

Nejčtenější pohádky

Nejnovější pohádky

O věčném hladu

(Grimmové bratři)

Byla jednou jedna matka, která měla dvě dcerky a k tomu byla tak chudá, že neměla ani kousek chleba a všechny trpěly velkým hladem. Jednoho dne byl ten hlad tak velký a matka tak zoufalá, že řekla té starší dceři: ?Musím tě zabít, abych měla něco k jídlu.? Dívenka prosila: ?Ach, milá matko, ušetřete mě, půjdu ven a uvidím, zda seženu bez žebrání něco k jídlu.? Matka souhlasila a dcerka vyběhla a přinesla kousek chleba, který pak společně snědly, ale bylo toho příliš málo, hlad neutišily.

Uběhla nějaká chvíle, když matka uhodila na druhou dcerku: ?Tak musíš na řadu ty.? Dívenka zaprosila: ?Ach, milá matko, ušetřete mne, jdu a nepozorovaně někde něco k jídlu seberu.? Tak šla, a když se vrátila, měla dva kousky chleba. Tak ho opět společně snědly, ale bylo to příliš, příliš málo, aby tím utišily svůj věčný hlad.

Po několika hodinách jim matka řekla: ?Tak vidíte, musíte jedna přece jen zemřít, neboť jinak zahyneme.? Na to jí dcerky odvětily: ?Milá matko, my si tu lehneme a budeme spát a nevstaneme dřív, než nastane soudný den.?

Jak řekly, tak udělaly. Obě dívky ulehly a usnuly hlubokým spánkem, ze kterého je nikdo nedokázal probudit. A jejich matka? Ta odešla pryč a nikdo neví, kam se poděla.