Pohádky pro malé i velké

Největší sbírka pohádek na českém internetu.

Nejčtenější pohádky

Nejnovější pohádky

O chytrém pacholkovi

(Grimmové bratři)

Zdalipak jste někdy přemýšleli o tom, jak musí být šťasten pán, kterému se v domě vše daří, neboť má chytrého pacholka, který sice jeho příkazy a zákazy slyší, ale nic si z nich nedělá a raději poslouchá svůj vlastní rozum? Tak to si poslechněte tenhle příběh o Honzíkovi, kterého jednou jeho pán poslal, aby hledal ztracenou krávu.

Honzík se dlouho se nevracel, a tak si pán pomyslil: ?Inu, Honzík, to je mi věru služebník, nelituje žádné námahy!? Ale Honzík stále nikde, až se pán počal obávat, že se mu něco zlého stalo, a tak vyšel ven, aby se po něm podíval. Nachodil se pěknou chvíli, než konečně pacholka našel, jak rázuje po poli sem a tam. ?Nu, milý Honzo,? řekl pán, když ho dohonil: ?našel jsi tu krávu, pro kterou jsem tě poslal?? ?Ne, pane,? odvětil Honzík: ?krávu jsem nenašel, protože jsem ji ani nehledal.? ?Co jsi tu tedy hledal?? ?Něco lepšího a taky jsem to se štěstím našel.? ?A co to je, Honzo?? ?Tři mravenci.? odvětil pacholek. ?A kdepak jsou?? zeptal se pán. ?Toho prvního vidím, toho druhého slyším a toho třetího honím.? odpověděl chytrý pacholek.

Z toho si vezměte příklad! Nestarejte se o pány ani jejich příkazy, dělejte raději to, co vás napadne a k čemu máte chuť! Pak se budete mít stejně jako chytrý Honzík!