Pohádky pro malé i velké

Největší sbírka pohádek na českém internetu.

Nejčtenější pohádky

Nejnovější pohádky

Malá veveruška

(autor neznámý)

Byla kdysi jednou jedna veverka. Byla ještě docela malá. Měla zrzavý kožíšek, chlupatý ocásek, hnědá chytrá očka a dva zoubky hryzáky. Bydlela na borovici, v doupěti nad pátou větví. Právě se nastěhovala. Dostala k osmým narozeninám svůj vlastní domeček. Předtím bydlela spolu s maminkou a malým bráškou na vedlejším smrku.

Blížila se zima. Vítr foukal ledovější a ledovější, smrky připažily a tráva byla již každé ráno bílá od jinovatky. Bylo potřeba nasbírat poslední zásoby na zimu. Eliška už měla svoji spížku řádně plnou všelijakých dobrot, ale tu a tam by se přeci jen ještě něco vešlo. Až budou venku sněhové závěje, už žádný oříšek nenajde. A tak si vzala nůši a vyrazila. Našla pár lískáčů, dvě houby a nějaké šišky. Jak tak chodila po lese, začaly ji bolet nožičky. Sedla si na mýtině na pařez a odpočívala. Když tu uviděla v trávě něco zvláštního. Co ještě nikdy neviděla. Taková malá semínka.

?Copak to je?? říkala si a jedno semínko vzala do tlapky. ?Je takové scvrklé.? A ochutnala ho.

To bylo sladké!

?Nevím co to je,? říkala si veverka, ?ale je to dobré. Posbírám je všechny.? A dala se do sbírání.

Za chvíli měla plnou nůši. A protože veverky jsou malé a mnoho neunesou, stěží došla domů. Tak byla nůše těžká. Hned také zavolala na maminku a na brášku a ti zavolali tetičky a strýčky. Až se celá veveruščí rodina sešla na mýtině u semínek. Všem moc chutnalo. Nabrali si plné nůše, každý odnes to, co zmůže sníst. Zázračná semínka pak jedly veverky celou zimu, vžycky k nedělní, sváteční večeři. Co to bylo za semínka? Inu, byly to rozinky. Malé, scvrklé, ale slaďoučké jako med. Děti je tam nechaly pro zvířátka. Jako dárek k Mikuláši!