Pohádky pro malé i velké

Největší sbírka pohádek na českém internetu.

Nejčtenější pohádky

Nejnovější pohádky

Loutkové divadlo

(autor neznámý)

Bylo jednou jedno loutkové divadlo a v tom divadle se sešli tři čerti. Jeden z nich byl kníže pekel a vládl všem čertům a čertíkům. Však také vypadal jako pan král. Druhý čert nosil oblek jako myslivec a čertí rohy schovával pod kloboukem.

A třetí čert, to Vám byl právě jenom čert, ani kníže, ani myslivec. Byl to čert, který v pekle uklízí a přikládá pod kotel uhlí, aby čertům nebyla zima.

Jednoho dne povídá kníže pekel:

?Nedá se nic dělat, někdo musí pro princeznu Lhaněnku. Už nalhala na světě hromadu lží, zrovna tolik, kolik princezna potřebuje nalhat, aby se dostala do pekla. Tak co, kdo ji přivede? Ty ne,? povídá kníže pekel tomu obyčejnému čertovi, co přikládá pod kotel, ?Ty jsi moc chlupatý a zkrátka, vypadáš jako čert. Princezna by Tě na dálku poznala a třeba by se Ti schovala. Ale ty,? ukázal na čerta myslivce,

?ty máš pěkné šaty, s Tebou půjde ráda.?

Čert myslivec se knížeti pekel uklonil, a protože rád pořád povídal, hned spustil:

?To mě těší, má uctivá poklona, princezna Lhaněnka jako by tu už byla, to se rozumí, jakpak by ne ..... , a mluvil a mluvil.

?Tak dost,? řekl kníže pekel, ?a šupej do práce.?

Čert myslivec zadupal a vyletěl z pekla rovnou na svět.

Princezna Lhaněnka žila v zámku na konci světa. I čertovi to trvalo dost dlouho, než do té královské říše doletěl. Cestou si pořád povídal:

?To jsem chytrý čert, jakpak by ne, jinak by mě kníže pekel nikam neposílal, jakpak by ne, já jsem nejchytřejší čert na světě, kdepak, takový čert se dneska už nevidí, takového bych uviděl, leda že bych se podíval do zrcadla ..... A to se nám udělala tma, aha, už je noc a já ještě letím, a co kdybych si na chvilku někde sedl, třeba tamhle pod tu velikou borovici, jistě tam bude měkoučká lesní tráva.?

Gert se snesl pod velikou borovici, jen to zafičelo. A nepřestával mluvit:

?Trochu si odpočineme, zámek je nedaleko, princeznu Lhaněnku překvapíme a honem s ní zpátky do pekla, než začne svítat.?

A co čert nechtěl, to se stalo. Čert myslivec se posadil rovnou na babiččinu jehlu, kterou loupežník Vlasando vzal babičce. Čert vykřikl, vyskočil, a nohy mu ujely po skleněných kuličkách, o které oloupil kluky Nehtando. Čert se zachytil borovice. Borovice se otřásla a shodila z větve hrnec, který uloupil loupežník Ušando. Hrnec spadl čertovi myslivcovi na hlavu jako veliký klobouk. Sjel mu přes uši a přes oči a čert neviděl. Zkoušel hrnec z hlavy stáhnout, ale čertí rohy mu bránily. Venku tma, v hrnci tma ještě větší.

?To je nadělení, to je, to je,? bědoval čert s hlavou v hrnci. ?Ještě se udusím a bude po nejchytřejším čertovi.? Dostal strach, zadupal a frr, letěl rovnou zpátky do pekla. Do pekla čert vždycky trefí, i když má na hlavě hrnec a nevidí.

5,Slyšel jsi, koníčku, čerta?? řekl Kašpárek svému koníčkovi. Zabloudili v noci v lese a dostali se zase k borovici.

?Videi jsi, Kašpárku, čerta?? zeptal se koníček.

?Co budeme dělat?? řekl Kašpárek.

?Co budeme dělat?? řekl koníček, který rád dělal všechno po Kašpárkovi.

A co my, kdy dovíme se, co se pak dál dělo v lese?

Brzy budou z lesa venku. Do té doby, pane králi, dejte pozor na Lhaněnku!