Pohádky pro malé i velké

Největší sbírka pohádek na českém internetu.

Nejčtenější pohádky

Nejnovější pohádky

Lišák a medvěd

(Haltrich Joseph)

Lišák a medvěd měli jednou žízeň. Tu lišák pravil: ?Vím o jednom sklepě dobrého vína, jestli chceš, můžeme tam po setmění zajít a soudek si přinést.? Medvědu to přišlo vhod; když nastal večer, vydali se tam. Tenkráte měli medvědi ale ještě dlouhé ocasy, daleko delší než lišáci, a proč by taky neměli, když byli větší a silnější.

Když tam přišli, lišák řekl: ?Kmotře, vy jste tak silný, spusťte ocas sklepním okénkem dolů, já ho za špičku pevně přitluču k sudu a vy ho pak tím okýnkem vytáhnete ven.? Tak se stalo a lišák, když byl s přibíjením hotov, zavolal: ?Kmotře medvěde, počkejte, až vylezu ven, pomohu vám s tím sudem!? A vyskočil ven. ?Nu, nyní do toho, kmotře!? Medvěd táhnul, co mu síly stačily, ale sklepní okénko bylo příliš malé a sud jím neprošel. Za nějakou chvíli to ovšem zapraštělo a zeď puknula. Ten strašlivý lomoz probudil hospodáře, který vykouknul ven a svolal svoje lidi, aby popadli, co kde bylo, holemi i palicemi a vyrazili na medvěda s lišákem.

Ale kde těch bylo už konec! Upalovali přes pole, lišák vpředu a medvěd za ním se sudem na ocase. Když medvěd ale skočil přes hluboký příkop, těžký sud spadl dolů a vzal s sebou i řádný kus ocasu. Ale medvěd byl rád, že unikl pronásledovatelům do blízkého lesa, i když od té chvíle měl místo ocasu jen pahýl.