Pohádky pro malé i velké

Největší sbírka pohádek na českém internetu.

Nejčtenější pohádky

Nejnovější pohádky

Kohoutek zlatý hřebínek a čarodějný mlýnek

(autor neznámý)

Žili kdysi dědeček a babička. Uvařili si hrách, a jak tak jedli, upadlo jim jedno zrníčko na zem. Kutálelo se, kutálelo, až se zakutálelo do škvíry v podlaze. Mohlo tak ležet dlouho a nikdo by si toho ani nevšiml, kdyby najednou nezačalo růst. Rostlo, rostlo, až se začalo tlačit mezi prkny ven. Babička ho zahlédla a řekla:

?Dědo, měl bys vysekat díru v podlaze, aby hrášek mohl růst do výšky. Až vyroste, budeme sklízet hrách rovnou v chalupě.?

Dědeček vysekal díru v podlaze a hrášek rostl, rostl, až dosahoval k samému stropu. Dědeček tedy vysekal díru i ve stropě a hrášek zas rostl a rostl, až dosahoval do samého nebe.

Když už v chalupě nebylo z čeho vařit, vzal dědeček pytel a vylezl na hrachovinu, aby natrhal pár lusků. Lezl, lezl, vyšplhal se až do mraků a co nevidí! Na obláčku tam sedí kohoutek Zlatý hřebínek a vedle něho leží mlýnek, samá modř a samé zlato.

Dědeček se dlouho nerozmýšlel, popadl mlýnek i kohoutka a sešplhal zase zpátky do chalupy.

Jen seskočil z hrachoviny, povídal:

?Něco jsem Ti přinesl, babičko. To je přece dárek! Kohoutek Zlatý hřebínek a k němu ještě mlýnek.?

Babička se zaradovala, a že ten mlýnek hned vyzkouší. Postavila ho na stůl, zatočila kličkou jednou dokola a vida! z mlýnku vypadl lívanec a pirožek. Zatočila kličkou ještě jednou a zase vypadl lívanec a pirožek. A tak pořád. Každé otočení jeden lívanec a jeden pirožek.

To bylo radosti! Dědeček a babička žili jako v ráji, čarodějný mlýnek jim dal všechno, co potřebovali.

Jednou takhle jel okolo chalupy bohatý pán. Zastavil se u zápraží a zavolal:

?Hej, starouškové, nenašlo by se u Vás něco k jídlu? Po cestě mi vyhládlo.? Babička povídala:

?Copak bych Ti dala, vzácný panáčku? Spokojíš se s lívanci a s pirožky?? Postavila na stůl mlýnek, zatočila kličkou a hned začaly padat lívance a pirožky. Pán jen kulil oči a nestačil se divit. Když se najedl, začal babičku přemlouvat:

?Ty, hospodyně, prodej mi ten mlýnek!?

?Ne, vzácný pane, neprodám. Sami ho potřebujeme.? Pán počkal, až dědeček s babičkou vyjdou z chalupy, a mlýnek jim ukradl. Naskočil do kočáru a byl pryč.

Večer si dědeček a babička vzpomněli na mlýnek, hledali ho, ale po tom nikde ani stopa. Naříkali, hořekovali, mohli si oči vyplakat. A kohoutek Zlatý hřebínek všechno viděl a hlasitě volal:

?Dědečku, babičko, nechte pláče! Rozletím se na statek a Váš mlýnek od boháče přinesu Vám nazpátek!? Zamával křídly a letěl přes hory a přes doly, nad řekami, nad poli, nad černými lesy, až přiletěl k panskému domu. Tam si sedl na vrata a začal křičet: