Pohádky pro malé i velké

Největší sbírka pohádek na českém internetu.

Nejčtenější pohádky

Nejnovější pohádky

Kmotra Liška se opět vdává

(Grimmové bratři)

Když starý lišák umřel, přišel se o kmotru lišku ucházet vlk. Zaklepal na dveře a otevřela mu děvečka, která u kmotry sloužila. Vlk ji pozdravil a pravil: ?Dobrý den přeji, panno kočko, copak jsi právě dělala?? Odvětila: ?Chléb do mléka jsem drobila, abych pána uctila.? ?Děkuji, děkuji, ale přišel jsem se ptát, jak se daří tvojí paní.? ?Sedí v komoře, užívá si hoře, neboť její drahý muž na boží pravdě loví už.? ?Tedy podej zprávu paní, že přišel vlk k namlouvání.?

S takovou novinou běžela děvečka po schodech jako vítr a všechno kmotře vyřídila, že přišel nápadník ten a ten a žádá o její ruku. Kmotra liška se smutně zeptala: ?A má ten ženich červené kalhoty a špičatý čumáček?? ?Kdepak, nemá.? odvětila panna kočka po pravdě. ?Tak toho nechci.? řekla kmotra a bylo to!

Odmítla postupně vlka i psa, jelena i zajíce, dokonce medvěda se lvem poslala pryč, protože všem něco chybělo, a panna kočka musela všem říct, že z námluv nic nebude. Konečně přišel mladý lišák, a když se kmotra liška zeptala: ?A má ten ženich červené kalhoty a špičatý čumáček?? musela kočka odvětit: ?Ano, má!? ?Toho si vezmu a žádného jiného!? řekla kmotra liška a poručila děvečce přichystat svatbu.

Kočka zametla světnici, nebožtíka vyhodila oknem, nachytala věrtel tlustých myší, které pak všechny sama snědla a mě žádnou nedala. Ale svatba to byla veselá; všichni zpívali a tancovali; inu, jestli neumřeli, zpívají a tancují dodnes. [pozn1