Pohádky pro malé i velké

Největší sbírka pohádek na českém internetu.

Nejčtenější pohádky

Nejnovější pohádky

Jak si holub stavěl hnízdo

(autor neznámý)

Všichni ptáci mají hnízdo, jak se sluší a patří, jen holub má místo hnízda nějaké divné řešeto, div z něho vejce nevypadnou. Jestli chcete vědět proč, poslouchejte.

Dřív si holub hnízdo vůbec nestavěl. Když přišlo jaro, sedla si holubička na zem a snesla vejce tam. Ale jednou se jako duch přikradla liška a všechny vejce zhltla. Ptačí rodiče zaplakali, holub vylétl na keř a hlasitě a žalostně vrkal:

?Půl tuctu vajec jsme měli a ani jedno nezůstalo. Celý půltucet vajec nám ukradla a zhltala liška.?

Plakal holub, naříkal, vrkal a vrkal, a pak si usmyslel, že postaví hnízdo. Nanosil si proutků, ale jak je splést dohromady, to nevěděl. Sezval ptáky z celého lesa, aby ho naučili tomuto umění. Ptáci se slétli a začali holubovi stavět hnízdo. Sotva spletli větévku s větévkou, dal se holub do křiku:

?Já už vím, už vím ! Už to umím, už to umím !?

No, když umíš, tak co bychom se dál namáhali ! Ptáci zahodili větvičky a odlétli.

Holub kroužil kolem dokola nad stromem, položil proutek sem a zase tam, ale proutky padaly dolů jeden za druhým. Holub ne a ne hnízdo uplést.

Co dělat znova sezval ptáky. Ti přilétli a pustili se opět do práce. Ale když upletli polovinu hnízda, olub začal znovu křičet:

?Já už vím, už vím ! Už to umím, už to umím !?

?Dobrá, když umíš, tak si to také udělej.? a zase odletěli.

Holub se dal znovu do díla. Sem strčil proutek, tam strčil proutek, ale zase z toho nic nevzešlo.

I volal ptáky potřetí, ale Ti už nepřiletěli. Už neměli chuť učit učeného, který všechno ví a všechno umí.

Tak zůstalo holubovi nedostavěné hnízdo a už se to nikdy nenaučil. A od těch dob v něm žije vždy se svou holubičkou a musí jim to stačit.