Pohádky pro malé i velké

Největší sbírka pohádek na českém internetu.

Nejčtenější pohádky

Nejnovější pohádky

Jak se zajíc poměl s liškou

(autor neznámý)

Byl jednou jeden kurážný zajíc a ten se vydal k liščí k noře a zeptal se liščat: ?Kdepak je vaše matka?? Liščata se ptala: ?A copak od ní chceš?? Zajíc řekl: ?Inu, rád bych se s ní dobře poměl.?

Druhý den byl ten zajíc zase tady a ptal se: ?Kdepak je vaše matka?? Liščata byla zase zvědavá a ptala se: ?A copak od ní chceš?? Zajíc opět odpověděl: ?Inu, rád bych se s ní dobře poměl.? Když se liška vrátila večer domů, mladí jí to vyprávěli.

Třetího dne si liška lehla do úkrytu a čekala. Zajíc opravdu přišel a opět se zeptal: ?Kdepak je vaše matka?? Liščata se ptala: ?A copak od ní chceš?? Zajíc řekl: ?Inu, rád bych se s ní dobře poměl.? Liška na nic nečekala a po zajíci vyrazila. Ale ten byl čiperný a rychlý jako blesk, protáhnul se jedlovou vidlicí, liška vlítla za ním, ale byla příliš velká a zůstala tam vězet. To bylo zajíci vhod, přiběhnul k ní a pěkně se s ní několikrát poměl.

Když měl zajíc dost, utíkal na břeh jezera, kde našel vyhořelý pařez. Vlezl dovnitř a pěkně se vyválel v černých sazích, jen prsa si nechal bílá. Pak skočil do loďky, vzal veslo a vesloval po jezeře.

Za nějakou chvíli přiběhnul rozzuřený lišák, který sledoval zaječí stopy a zeptal se: ?Hej ty, černý převozníku, neviděl jsi tu běžet křivonohého zajíce?? Zajíc odvětil: ?Viděl, viděl! Zrovna před chvíli jsem ho vezl na druhou stranu. Vyprávěl mi veselou historku, jak se dobře poměl s nějakou liškou!?

Liška z lesa zoufale volala: ?Bože, teď už to ví celý svět!?