Pohádky pro malé i velké

Největší sbírka pohádek na českém internetu.

Nejčtenější pohádky

Nejnovější pohádky

Jak se myšák oženil

(autor neznámý)

Říká se, že slunce ozařuje oblohu a dobrá žena že osvětluje dům. Jak se proto divit starostem jedné maminky, která hledala pro svého syna tu nejlepší manželku?

To byla jednou jedna myší rodina. Maminka myš a synek myšák. Tatínka myšáka už neměli, toho jim kdysi kdesi kocour chytil. Od těch dob se maminka myš bála o svého synka ještě víc. Ale to víte, myš kočce hrozí jen zdaleka, nablízko se jí tuze bojí. A tak maminka myš přemýšlela a přemýšlela, až na to přišla.

Kdyby si její synek vzal za ženu nevěstu tak silnou, aby se jí každý bál, bylo by to dobré. To by se jim i kočky vyhýbaly. Kde však takovou nevěstu najít? Kolem dokola o žádné nevěděla.

Myšák zatím rostl a rostl, až dorostl na ženění. Mamince myši začaly starosti: musí se hledat, musí se to uvážit. Snadno se oženíš, těžko rozvedeš. A kde vzít nevěstu? Synek bude asi muset jít hledat do světa jako druzí. Tam ho ale maminka nechtěla pustit. Co kdyby tam číhala kočka? Raději půjde sama.

Jednou ráno tedy připravila myš svému synovi jídlo na celý den a vydala se do světa najít tu silnou nevěstu.

Netrvalo dlouho, a tu najednou uviděla zajíce, jak jde na pastvu. Jak byl velký! Jaké měl krásné velké uši! Co kdyby měl také takovou dceru? A maminka myš honem zapískala, zavolala: