Pohádky pro malé i velké

Největší sbírka pohádek na českém internetu.

Nejčtenější pohádky

Nejnovější pohádky

Jak se Lenka naučila plavat

(autor neznámý)

Byla nebyla kdysi jedna malá holčička. Měla hebké vlásky, modrá očka, způsobně jedla a hodná byla. Jen se od malička bála vody a nechtěla se mýt. Už jako malinká křičela vždycky na celé kolo:

?Mýt ne. Mýt ne! Je to studené! Je to horké! A šplouchá mi to do uší.?

Maminka ji tišila:

?Ale Leni, to je přeci jen voda.? A holčička si pomyslela:

?Tak voda to je. Hm, tak ta se mi nelíbí. Jestli je tohle opravdu voda, tak nemám vodu ráda.? A křičela a křičela.

A přišlo léto. Sluníčko svítilo a nebe bylo šmolkově modré. Vzduch se tetelil horkem a vůní květin. Všude plno smíchu a skotačení. Jen Lenka seděla doma.

?Copak je ti?? ptala se maminka. ?Jdi si přeci někam ven hrát. Kde jsou všechny Tvé kamarádky??

Lenka popotáhla nosíkem:

?Říkaly, že jdou k vodě.? A opravdu. Všechny kamarádky, všichni kamarádi si oblékli plavky, vzali ručníky a šli se koupat k rybníku.

?A proč jsi nešla s nimi?? vyzvídala ještě maminka.

?Když já si radši čtu.? zalhala Lenka, vzala si knížku a zalezla si do postýlky.

Jak bylo horko, klížily se jí oči. Usnula a měla zvláštní sen. Nejprve slyšela mnoho hlasů. Pak uviděla stupně pro vítěze. A hlas z ampliónu slavnostně hřímal:

?A na prvním místě se umístila Lenka.? Potom viděla sebe samu, jak stoupá na ten nejvyšší stupeň. Jak dostává velkou blýskavou medaili a taky květiny. Jak mává.

?Co to mám na sobě?? divila se Lenka. ?A kde to jsem?? Otočila se a uviděla veliký bazén plný vody přes celou obrovskou halu. Okolo bazénu stála spousta lidí, tleskali a skandovali:

?Lenka! Lenka!?.

?Ale já přece neumím plavat!? volala Lenka na toho pána v ampliónu. A z ampliónu se místo odpovědi ozvalo zvonění. A zvonilo a zvonilo.

To zvonil zvonek u dveří. Maminka šla otevřít. ?My jsme přišli za Lenkou. Jestli půjde ven.? A Lenka šla. Šla k rybníku. Sama bez říkání si namočila do vody nohy. Ale jen tak trošíčku, po kotníky, aby nikdo neviděl. Voda byla chladivá, příjemná. Lechtala jí na kotníkách. Omývala kolena. Hladila bříško. A když se jí oddala celá, nesla ji po vlnách. Stačilo jen trošku kopat nohama a trošku mávat rukama.

?Plavu! Já plavu!? a měla radost ?Vždyť je to tak snadné.? ale nikomu nic neřekla a chodila pak k rybníku každý den, každou volnou chvíli. Ale tak, aby nikdo nevěděl.

Přišel podzim. Začala škola. A hned první týden byly vyhlášeny závody v plavání. Nikdo nevěřil svým očím. Kdože se to přihlásil? To není možné. Lenka?!? Ale ta se přeci vody bojí.

A jak to dopadlo? Lenka, protože pilně trénovala celé léto, plavala ze všech nejrychleji. Dokonce rychleji než mnozí kluci! Potom hlas z ampliónu řekl:

?Na prvním místě se umístila Lenka a získává ještě zvláštní cenu Talent roku!?

A tak Lenka dostala medaile dvě a také velkou kytici a nové plavky! A byla šťastná, že překonala sama sebe a vody už se vůbec nebála. Byly z nich teď dobré kamarádky.