Pohádky pro malé i velké

Největší sbírka pohádek na českém internetu.

Nejčtenější pohádky

Nejnovější pohádky

Jak padla kosa na kámen

(autor neznámý)

Jednou sháněl hladový lišák zase něco k snědku a našel strom, na kterém uviděl stračí hnízdo. Tak zavolal: ?Dneska tento strom porazím a vydlabu si z něj loďku!? Uslyšela to straka a prosila: ?Neporážej ten strom! Mám tu v hnízdě pět mladých, ti všichni zahynou, pokud ho porazíš!? Lišák se olíznul a řekl smířlivě: ?Inu, když mi dáš jedno z tvých holátek, nechám ten strom stát.? Tak mu ubohá straka dala jedno pískle a lišák odešel.

Jenomže druhého dne přišel lišák znova a řekl: ?Nenašel jsem žádný stejně dobrý strom na moji loďku. Dneska ho porazím!? Straka prosila: ?Když strom necháš stát, dám ti jedno z mých holátek.? Lišák se olíznul a bylo to!

Za nějakou chvíli přiletěla ke strace na návštěvu vrána a ptala se: ?Kdepak jsou tvá holátka?? Straka odvětila: ?Byl tu dvakrát lišák a chtěl porazit náš strom, tak jsem mu je dala, aby to nedělal.? Vrána se zasmála: ?Ty jsi mi ale hloupá! Jak by mohl lišák porazit strom, když nemá ani pilu ani sekeru!?

Další den byl lišák tu a opět se stejnou písničkou: ?Stále jsem lepší strom na loďku nenašel, dneska ho opravdu porazím, pokud mi nedáš jedno holátko!? Ale tentokrát se straka zasmála a řekla: ?Jak chceš porazit strom, když nemáš ani pilu ani sekeru?? Lišák kysele řekl: ?Kdopak ti do hlavy nasadil rozum? To byla určitě vrána, ale na tu si hned posvítím!?

Vydal se na pole, tam sebou prásknul na zem, jazyk vyplazil z tlamy a dělal mrtvého. Za okamžik přiletěla zvědavá vrána a opatrně kolem mrtvého cupitala dokola a prohlížela si ho. Nakonec na něj skočila a klovla ho do vystrčeného jazyka. Zobla jednou, zobla podruhé a tu ji lišák popadl a chtěl ji sežrat. Ale vrána zaskřehotala: ?Nebylo by lepší schovat se támhle do křoví? Copak asi všichni řeknou, až tě uvidí, že požíráš obyčejnou vránu?? To byl rozumný nápad. Lišák vránu nesl v hubě k lesu. Tu vrána řekla: ?Hele, postav mne na zem, půjdu vedle tebe.? Lišák úplně zapomněl, že vrána umí létat, a tak ji postavil na zem, aby šla vedle něj.

A pak už jen koukal s otevřenou tlamou, jak mu vrána letí pryč. Inu, pochopil, že opravdu není to nejchytřejší zvíře v lese.