Pohádky pro malé i velké

Největší sbírka pohádek na českém internetu.

Nejčtenější pohádky

Nejnovější pohádky

Jak lišák přemlouval vlka přes studnu skákati

(Haltrich Joseph)

Toho dne se vlk nažral opravdu dosyta , až z toho byl celý kulatý jako bečka a pomalu se valil pryč; lišák ho doprovázel. Tu přišli k jedné studni v lese, co ji tam měli uhlíři, a vlk pravil: ?Milý kmotře, já nemohu dál, jsem nějaký unavený.? ?Styďte se!? odvětil mu lišák: ?Máte teď být veselý a svěží, neboť jste se dobře najedl. Povídá se o vás, kdoví jaký nejste chlapák, ale já tomu nevěřím! Podejte mi důkaz, skočte aspoň jednou přes tuhle studnu!? To vlka dohřálo a opravdu vzteklý a málem smyslů zbavený, jak se to stává jen vlkům, vylezl na okraj studny a zvolal: ?Ubožáku, hned uvidíš, že se povídá pravda!? a skočil.

Ale jaký to byl ubohý skok! Zcela přirozeně, neboť dvě svině přece jen něco váží a zemdlenost jednomu nedodá křídla, nýbrž olověné boty. Žbluňk! Vlk žuchnul do vody. ?Kmotře!? volal za ním lišák: ?K dobré snídani patří se i dobře napít, ale varuji vás, nepijte přes míru!? a upaloval rovnou k milířům. Když ho uhlíři spatřili, popadli sukovice a hnali se na něj, ale lišák se obrátil a pomalu, aby mu uhlíři stačili, běžel zpět ke studni.

Když tam uhlíři přiběhli, uslyšeli ve studni výt vlka, a tak nechali lišáka lišákem (ten běžel spokojeně domů) a jali se zachraňovat vlka, který samým strachem všechno to dobré jídlo vyvrhl zpět, a když byl konečně nahoře, dostal od uhlířů svůj díl a jen stěží jim celý zkrvavený unikl.