Pohádky pro malé i velké

Největší sbírka pohádek na českém internetu.

Nejčtenější pohádky

Nejnovější pohádky

Jak jedna dostala dárky

(Haltrich Joseph)

Byla jednou jedna krásná dívka, krasavice k pohledání, a tak není divu, že se do ní zakoukali hned dva mládenci. Jeden z nich byl bohatý a ten druhý chudý. Každý si ale myslel, že on je ten pravý, a říkal tomu druhému: ?Mě má raději! Mě má raději!? Tak dlouho se svářili a poštívali, až se nakonec domluvili, že jí každý koupí nějaký dárek. A za ženu ji dostane ten, jehož dárku si bude více cenit. A bylo to!

Ten bohatý šel a koupil opravdu krásný a drahý kabát, zatímco ten chudý měl jen na pár nových bot. Když šla příští neděli dívka do kostela, oba miláčci na ni již číhali, aby viděli, čí dárek má ve větší vážnosti. Toho dne byl opravdový nečas, cesta ke kostelu byla rozblácená, a tak si dívka, jak už to ženy tak dělávají, nový kabát podkasala, aby si ho neumazala. Když to ten bohatý viděl, srdce se mu tetelilo radostí a myslel si, že má vyhráno. Jenomže před kostelními dveřmi se dívka najednou zastavila, sehnula se a podolkem drahocenného kabátu si začala čistit bláto z nových bot. Když to ten chudý viděl, zaradoval se a vykřiknul: ?Já jsem vyhrál! Já jsem vyhrál!?

Boháč odtáhl s dlouhým nosem a tu krasavici tenkrát dostal za ženu ten chudý chasník.

Nu teď víte, proč dívky vždy tak dlouho otálejí před kostelními dveřmi? Inu, aby svým miláčkům ukázaly, zda se jim líbí víc nový kabát nebo boty!