Pohádky pro malé i velké

Největší sbírka pohádek na českém internetu.

Nejnovější pohádky

Bílý papoušek kakadu

(Australské lidové pohádky )

Kdysi dávno, v době snů, žil u velikého košatého stromu starý muž, který měl dva syny. Synové se o svého otce dobře starali. Každý den vyběhli ráno na lov, zatímco otec hlídal oheň, aby nevyhasl, chlapci se celý den snažili, aby večer přinesli domů různé pochoutky. Občas ulovili klokana, někdy ještěrku Goanu, která, opečená na ohni, byla otcovou zvláště oblíbenou pochoutkou. Často natrhali plné hrsti lesních plodů. Nejraději si pochutnávali na divokých borůvkách, malých divokých rajčátkách nebo na třešních zvaných ?lili-pili?.

Jednoho dne, když chlapci byli zase na lovu, objevili na planině opuštěné malé jezírko. Vzpomněli si, jak jim otec kdysi, když byli malí, vyprávěl o jezírku, které je zakleté.

?Je to posvátné místo, pramen čisté vody, který lidská ruka nesmí pošpinit,? vybavili si jeho slova.

?Pojďme raději domů, už se stmívá, otec má už jistě hlad,? řekl starší syn. Když se ale večer všichni sesedli u ohně k jídlu, mladšímu synovi to nedalo a začal se otce na jezírko vyptávat.

?Opovažte se k tomu jezírku znovu přiblížit,? varoval je otec.

Druhého dne ráno vyrazili synové jako obvykle na lov.

?Běž napřed! Dohoním tě, není mi dobře,? vymluvil se mladší syn. Jakmile byl starší bratr z dohledu, mladší se otočil a pelášil k tajemnému jezírku. V uších mu znělo otcovo varování, ale nemohl si pomoci. Skočil rovnou do jezírka a přeplaval na druhý břeh. V okamžiku, kdy vylezl z vody, vyrazilo mu na těle několik bílých peříček a pak i celá brka. Za chvíli měl celé tělo obrostlé bílým peřím. Než stačil údivem otevřít ústa, přeměnila se v zahnutý zobák. Stal se z něho bílý papoušek.

Vyděšen vzlétl k nebi, pár žlutých brk se mu hrůzou zježilo na hlavě. Vydal se hledat rodný strom.

Otec seděl u ohně a čekal. Náhle uslyšel srdceryvný skřek. Vzhlédl a pochopil, že jeho mladší syn porušil zákaz. Ale už mu nemohl pomoci.

Proto když dnes potkáte bílého papouška, který mluví, porozumíte mu. Nezapomněl lidskou řeč a chce vám říci, že ?neradno je dělat věci pokradmo?.